Sera Gazi Emisyonlarının Raporlanması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yayınlamış olduğu Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik ve Bu yönetmeliğe bağlı olarak Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi ve Raporlanması Tebliğine göre Ülkemizde sera gazı salınımı yapan bazı sanayi kurum ve kuruluşlarının sera gazı emisyonlarının takip etme izleme ve raporlama ile ilgili olarak bazı zorunluluklar getirilmiştir. Sera Gazı İzleme ve raporlama yapacak firmalar Yönetmelik ve tebliğde sera gazı salınım miktarları ve sektörlerine göre belirtilmiştir.  Firmaların öncelikle iyi bir Sera Gazı Emisyon İzleme Sistemini oluşturması ve bu sisteme bağlı olarak sistemin genel hatları ile özetini veren ve Bakanlığın istediği formatta Sera Gazı Emisyonu İzleme Planı oluşturması gerekmektedir.


Sera Gazı İzleme Planını Bakanlığa Sunan firmalar onaylanan  Sera Gazı İzleme Planına göre  İzleme Planını verdikleri yıl boyunca Sera Gazı Emisyonlarını izleyecek ve bir sonraki yılın Ocak Şubat Mart ve Nisan ayının sonuna kadar Sera Gazı Emisyon Raporunu Hazırlamak ve Sera Gazı Doğrulayıcı Kuruluşlara Onaylatmak ve Doğrulatmak zorundalar. 


ULUS MÜHENDİSLİK ÇEVRE DANIŞMANLIK EĞİTİM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ LTD. ŞTİ olarak Sera Gazı Emisyon Raporunu Hazırlama konusunda hizmet vermekteyiz.